Трайк Tristan Piligrim


   Це вже третя модель трайку розробленого мною. У ній багато відмінностей від попередніх двох моделей. А саме: повна незалежна підвіска усіх коліс, нова конструкція передніх осей,  нова конструкція рами та важелів передньої підвіски. Трайк укомплектований велокомпонентами SHIMANO Altus та Deore.

Ось деякі характеристики зібраного трайку:

довжина(від центра каретки до заднього щитка)…………………………… 200 см

ширина……………………………………………………………………………………………………………86 см

висота (до верхнього краю сидіння)………………………………………………………..75 см

дорожній просвіт…………………………………………………………………………………………12 см

маса…………………………………………………………………………………………………………………32 кг

Деталі:

подвійні алюмінієві ободи ззаду на 26″, попереду на 20″;

задня втулка Shimano FH-RM70 8-9 шв. 36 отв;

передні втулки Quando 36H KT-MD7F;

два комплекти дискових гальм Tektro Novela;

касета Shimano CS-HG20-9I набір 11-32T, 9 зірок;

задня перекидка Shimano RD-M370 Altus 9 speed;

ланцюги Shimano Deore-Tiagra CN-HG53 для 9 швидкостей;

шатуни Shimano FC-TX801 набор 42_32_22Т;

манетки Shimano Deore ST-M590 9 speed;

Деталі майбутнього трайка

   Перед початком остаточного складання провів невеликий тест-драйв нефарбованої версії трайку. Далі все розібрав, почистив та пофарбував. Колір був обговорений із замовником – він хотів, щоб трайк було добре видно на дорозі. Я запропонував помаранчевий і отримав згоду. Але фарбування трайку тільки одним кольором не дасть дуже гарного ефекту, тому помаранчевий “розвів” чорним та сірим (це три кольори які я використовую у емблемі майстерні).

Спочатку змонтував вузол кріплення заднього маятника. Приєднав до нього пружину. Тоді перейшов до встановлення важелів передньої підвіски. Їх, як і задній маятник, робив самотужки. В місця кріплення важелів до вух рами запресував латунні втулки, які разом із виточеними зі сталі, полірованими циліндрами утворять підшипники ковзання. Сподіваюся таке поєднання матеріалів забезпечить довгу та безвідмовну роботу цих рухомих вузлів.

   Важелі кріпляться у двох трапецевидних рамках на яких наварені вуха з отворами. Для зменшення маси конструкції у рамках зроблені отвори, частина рамок вирізана.

 

   Після закріплення нижніх важелів передньої підвіски перейшов до монтажу амортизаторів. Вони розміщуються між рамою та нижніми важелями. Після затяжки кріплення амортизаторів змонтував верхні важелі.

Установка шарових опор

   Після закінчення роботи з важелями взявся за монтаж шарових опор для цапф. У верхні важелі вкрутив шарові наконечники діаметром 10 мм, а в нижні 12 мм. Основне навантаження бере на себе нижній важіль підвіски, а з ним і шаровий наконечник, тому і збільшений діаметр 12 мм.

   Закріпив корпуси цапф. У них окрім отвору для осі колеса приварена поличка для супорту (машинки) дискового гальма, кріплення для щитка та важіль для кріплення рульової тяги.

 

   Корпус колонки рульового механізму вирішив зробити на базі стандартних велосипедних деталей. Серед яких: труба вилки, верхній та нижній підшипники руля. Використання стандартних велосипедних деталей дає змогу в разі необхідності легко обслуговувати цей вузол та замінювати зламані деталі без проблем.

 

Установка рульового виносу

   Колонку для руля закріпив між трапецевидними рамками передньої підвіски.  В неї вставив перероблений рульовий виніс. Він довший за стандартний велосипедний і має вигнуту форму. Також до нього приварена планка, до якої будуть закріплені рульові тяги. Їх установка і була наступним етапом збирання конструкції трайка.

Установка рульових тяг

Монтаж рульових тяг

   Рульові тяги являють собою трубки із привареними на своїх кінцях гайками. В ці гайки вкручуються шарові наконечники. Я використав наконечники на 8 мм. Також, перед вкручуванням шарових опор слід обов’язково накрутити на їх різьбу контр-гайки, щоб під-час руху запобігти самовільному розкручуванню тяги та розрегулюванню кута сходження/розходження коліс.

Руль закріплено

   Далі я встановив руль. В його основі лежить руль від гірського велосипеда, але на кінцях приварені два фрагменти, що піднімаються вертикально. На них будуть розміщені органи управління трайком.

   Отже, на цьому етапі вже вдалося зібрати всю підвіску та рульовий механізм. На черзі колеса, гальма, трансмісія, органи управління, сидіння і багажник.

Підвіска трайка в зборі

Фото21

    Для установки передніх коліс виточив дві осі. Матеріалом для них послужили осі від мотоцикла марки ИЖ. Вони мають хорошу міцність і потрібний діаметр. Звичайно, їх довелося доводити за допомогою токарного верстата. Також вирішив зробити осі зйомними. Для цього в корпуси цапф вварив трубки, в них вставлятимуться осі.

   Закріпив осі за допомогою гайок на 12 мм, під них вставив гровери.

Фото20

Встановлена вісь

   Для установки коліс довелося відкрутити одне із кріплень щитків, бо колеса не могли стати на місце. Передні колеса мають діаметр 20 дюймів. Їх подвійний обідок виготовлений із алюмінію, що зменшує їх вагу. Також передні колеса набрані набором у “чотири хрести”, що теж підсилює їх конструкцію та зменшує розтяг шпиць. Після монтажу коліс закріпив їх за допомогою гроверів та закритих гайок на 10 мм. Гайки закритого типу допоможуть запобігти травматизму, адже відкрита різьба має гострі краї.

Фото19

Ходова у зборі

   Заднє колесо кріпиться за допомогою ексцентрикової осі. Воно має діаметр 26 дюймів. Також зібране на основі подвійного алюмінієвого ободу.

   На черзі монтаж гальмівної системи. В її основі два комплекти механічних дискових гальм. Ротори 160 мм закріплені на передніх колесах. Супорти кріпляться до спеціальних поличок, які приварені до цапф. Заднє колесо гальмами не обладнано. Центр мас навантаженого трайка знаходиться ближче до передніх коліс, тому гальмування

Фото10

Супорт

передніми колесами набагато ефективніше ніж заднім (на відміну від велосипеда). По аналогії з велосипедом можна подумати, що при різкому гальмуванні передніми колесами можна “катапультуватися”. Але центр маси трайка відносно осі коліс знаходиться набагато нижче ніж на велосипеді, тому таке гальмування цілком безпечне. Крім того, два дискових гальма потребують двох ручок управління по одному тросу до супорта (машинки). В той же час для трьох точок гальмування доведеться вже “придумувати” якісь додаткові органи керування, чи об’єднувати з існуючими. Головне при гальмуванні передніми колесами – робити це з однаковою силою для обох сипортів. Інакше в процесі гальмування трайк буде “вести” у бік сильніше затиснутого гальма.

 Наступним кроком збирання трайку стала трансмісія. Для початку закріпив трубу каретки, далі задню та передню перекидку, каретку і шатуни.

 

Фото16

Передня натяжна зірочка

   У верхньому контурі ланцюга встановлено дві натяжні зірочки. Це не дуже добре, бо кожна із них приводить до втрат енергії, яка передається від педалів до заднього колеса. Але довелося піти на таку жертву через те, що сидіння (за задумом) встановлено дуже низько. Перевага низького сидіння – краща стійкість (низький центр маси) та краща аеродинаміка. Тож щоб обійти сидіння довелося спочатку опускати ланцюг (першою натяжною зірочкою), а потім його підіймати (друга зірочка). Насправді втрати енергії не такі вже й значні (можна відчути їх при прокручуванні педалів назад) – опору руху не відчувається.

 

  У нижньому контурі ланцюг проходить через металопластикову трубку. Вона забезпечує підтримку ланцюга та захищає його від бруду.

   Тепер можна переходити до установки органів управління. Першим ділом закріплюємо перемикачі передач (манетки). Коли замовляв, мучили мене сумніви, чи буде зручно ними перемикати передачі на трайку. Просто положення рук і розміщення органів управління відрізняється від велосипедного. Але, як виявилося, всі мої побоювання були марними – все чудово працює, передачі перемикаються без проблем, робити це зручно.

 

   Протягнувши троси, провів регулювання перемикання передач та гальм. На останок встановив багажник та сидіння. Багажник має спеціальний підрамник, який кріпить його до рами, а не до вилки. Це зроблено спеціально, щоб уся маса трайку, включаючи вантаж на багажнику, була “підпружинена”. Сидіння кріпиться на рамі у двох точках, є можливість регулювання положення і кута його нахилу.

 

   На цьому складання трайка завершено – тепер настав час для випробувань та кінцевих регулювань.

 

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Advertisements

2 thoughts on “Трайк Tristan Piligrim

  1. Сповіщення: Галерея виконаних проектів | DevderaBikes

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s